Tatlıseverlere özel yazı!

November 7, 2016

 

Danışanlarımın tatlısever olması üzerine yazma ihtiyacı hissettiğim bir konu oldu kendisi. Bu yazıda Neden canımız tatlı ister? Tatlı isteğini bastırmak için neler yapabiliriz? Tatlı ihtiyacını karşılayacak düşük kalorili sağlıklı şeçenekler nelerdir? gibi sorularınıza cevap bulabilirsiniz.

 

 

 

Neden canımız tatlı ister?

 

Öncelikle bu sorunun cevabına bir bakalım. Vücudumuz neler yaşıyor da biz tatlı ihtiyacı hissediyoruz.

 

Günlük enerji ihtiyacımızı karbonhidrat, protein ve yağlardan karşılıyoruz. Karbonhidratlar vücudumuzun sindirim metabolizmasında glikoza (şeker) dönüşüyor. Glikozda vücudumuzda enerji kaynağı olarak kullanılıyor. Kişi yetersiz ve dengesiz beslendiğinde vücut enerji ihtiyacını en hızlı karşılayabileceği besinleri istiyor. Yani tatlıyı!

 

Glikoz yani şeker dediysek aklınıza sofra şekeri gelmesin. Tükkettiğimiz neredeyse tüm gıdalarda glikoz dediğimiz şeker mevcut. Enerji sağlamak için şekerli gıdalar tüketmeye lüzum yok. Eğer biz gün içerisinde düzenli bir şekilde beslenir vüzdumuz için gerekli kaloriyi dengeli bir şekilde besinlerden karşılarsak tatlı isteğimiz azalacaktır.

 

Özellikle hanımların ayın belirli dönemlerinde duyduğu tatlı ihtiyacının nedeni ise östrojen hormonunun vücutta azalmasıdır. Azalan östrojen kan şekerinin düşmesine ve iştahın artmasına neden olur.

 

Pekiii, tatlı ihtiyacımızı nasıl baskılayacağız?

 

  • Az az ve sık sık beslenmeye özen gösterin.

  • Ara öğün yapmaya çalışın.

  • Öğün atlamayın.

  • Glisemik indeksi düşük besinleri tercih edin. 

  • Meyve tüketin.

  • Çaylarınızda, sütünüzde ve meyvelerinizde tarçın kullanın. Tarçın bir yandan besinlerinize aroma verirken bir yandan da kan şekerinizi düşürmeye yardımcı olacaktır.

Tatlı ihtiyacını karşılayacak sağlıklı aperatifler...

 

 

 

Aperatif 1

Fında Tarçınlı Elmalar

Elmalarınızı ikiye bölün çekirdekli kısmı çıkarın. Çıkardığınız çekirdeklerin yerine bir yarım ceviz koyun. Üzerine tarçın ilave edin ve fırına verin. 15-20 dk sonra tatlınız hazır.

 

 

Aperatif 2

Bademli Hurma Bombaları

Hurmalarınızın çekirdeklerini çıkarın ve çekirdek yerine badem koyun. İşte bu kadar gayet kolay ve lezzetli hem de sağlıklı. 3 adet hurmanın bir meyve değişimi yerine geçtiğini unutmayın ;)

 

 

Aperatif 3

Hurma Topları

Akşamdan sıcak suya koyduğunuz hurmaları çıkarıp çekirdeklerini ayıklayın. Hurma ve cevizleri rondodan geçirin minik toplar haline getirip buzdolabında bekletin. Lezzetli minik hurma topları hazır. Dileyenler tarçın ya da hindistan cevizi ilave edebilirler.

 

Şimdiden afiyet olsun. Sağlıcakla kalın :)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Please reload

Tanıtılan Yazılar

Alzheimer nedir, nasıl korunabiliriz?

October 21, 2016

1/6
Please reload

Son Paylaşımlar

October 18, 2016