Protein Diyetleri ve Sağlığa Zararları

November 3, 2016

 

Bugün sizlere sosyal medyayı sarıp sarmalayan, hızlı kilo vermek için can atanların bir numarası! olan protein diyetlerinden bahsedeceğim. Diyetisyenler sağlıklı bir şekilde kilo verelim ekmek de yiyelim, et de, meyve de diye boşuna söylemiyor sevgili okurlar. Buyrun, protein diyetine maruz kalan vücudun tepkileri neler bir görelim.

 

Protein diyeti ile besleniyorsanız başınıza gelmesi muhtemel durumlar;

 

  • Hızlı kilo kaybı yaşayacaksınız çünkü vücudunuz ihtiyacı olan karbonhidratı besinlerden bulamayınca depolarınızdan kullanacak ve her bir gram karbonhidratın bağlağı 2-4 gram kadar su serbest hale geçecek. Yanii, kısacası o hızla verdiğiniz kilolar yağdan değil sudan olacak. Diyet kesildiğinde ve normal gıdalara dönüldüğünde o kilolar hızla geri alınacak.

 

  • Konstipasyon diğer adıyla kabızlık şikayetleri yaşayacaksınız. Protein ağırlıklı bir diyette günlük almanız gereken 25-30 gram posayı almadığınız için düzenli dışkılamada sorunlar yaşayacak ve hatta bu ileriki evrelerde kolonda kalıcı hasarlara yol açacak.

 

  • Protein ağırlıklı beslenme, vücutta keton cismi artıracak ve ketogenozis oluşacak. Bu durumda deri de ağızda kötü koku hissedilecektir.

 

  • Proteinin böbreklere yüklediği yük diğer besin öğelerinkinden daha yüksektir. Böbrek dokusundan süzülen fazla miktardaki protein, böbrek taşı oluşumu riskini artıracaktır.

 

  • Protein ağırlıklı beslenme, kan kolesterol değerlerinizin yükselmesine yol açacak ve kalp rahtsızlıklarına davetiye çıkaracaktır.

 

  • Vücudunuz ihtiyacı olan glikozu yeterince sağlayamadığı için kendinizi mutsuz, yorgun, halsiz hissedecek algı ve konstrasyonunuz düşecektir.

 

  • Sadece protein ile beslendiğiniz bu sıkıcı süreçten hayli kötü etkilenen vücut diyetin ardından diğer besinlere saldıracak ve kaybettiğiniz kiloları ve hatta daha fazlasını hızla geri alacaksınız.

Gelin birden giden kilolarla birlikte sağlığımızı da yolcu etmeyelim. Sağlıklı bir şekilde her besinden belirli miktarlarda tüketmeye özen gösterelim. Sağlığımız çok kıymetli. Allah'ın bizlere verdiği bu değerli hediyeyi layıkıyla korumak bizim görevimiz. Faydalı olmak temennisi ile. 

 

 

 

 

Please reload

Tanıtılan Yazılar

Alzheimer nedir, nasıl korunabiliriz?

October 21, 2016

1/6
Please reload

Son Paylaşımlar

October 18, 2016

September 29, 2016

Please reload

Arşiv